چرا هیچکس محتوای تبلیغاتی را نمی خواند

افرادی که در حوزه بازاریابی به روش های گوناگون مشغول به فعالیت هستند در تکاپوی این هستند که چه روش هایی را انتخاب کنند که به روز باشد و تاثیر بیشتری در مخاطب بگذارد،در این بین بازاریابی محتوا روشی است که آن ها به دلایل مختلف استفاده میکنند در یک مرور کلی بر موضوع، موسسه بازاریابی محتوا بیان می‌کند: بازاریابان به بازاریابی محتوا نیاز دارند، زیرا اثربخشی بازاریابی سنتی هر دقیقه نسبت به قبل کمتر می‌شود.حال اگر نگاهی کلی به دوروبر خود داشته باشیم با انبوهی از اطلاعات گوناگون در هر زمینه ایی مواجهه میشویم و در بازاریابی هدف ما جذب کردن مخاطب است، توجه مخاطب برای ما بسیار ارزشمند است.
در این بین سوالاتی برای ما بوجود می آید که در این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم،چرا کاربران به محتوای مان اهمیت نمی دهند؟ آیا همه آن هایی که محتوا تولید می کنند، موفق می شوند؟ آیا تولید و نشر محتوا کاری آسان است؟

بازاریابی محتوا یک روش قدرتمند برای تبلیغات و به دست آوردن مشتری های بیشتر است و بسیاری از صنایع و کسب و کار ها از آن استفاده می کنند. اما آیا همه آن هایی که محتوا تولید می کنند، موفق می شوند؟ آیا تولید و نشر محتوا کاری آسان است؟
طبق یک گزارش جدید توسط Forrester حدود ۸۷ درصد از برند ها، در تولید محتوایی که کاربران شان از آن راضی باشند، ناتوانند. تنها ۱۴ درصد از تولید کننده های محتوا، از محتوای خود رضایت دارند و بر این باورند که برای مصرف کننده مفید و ارزشمند است.
واضح است که شرکت ها و کسب و کار ها باید بیش از پیش به روش های ایجاد ارزش در محتوای خود فکر کنند و راهکار هایی پیدا کنند.

دانستن روش های غلط و اشتباهات در زمینه تولید محتوا، می تواند کمک زیادی بکند. در ادامه چند مورد از کار هایی را که نباید انجام دهید، آورده ایم.

شناختی درست از مخاطب

ما همیشه تمرکز خود را به فروش و تبلیغات میگذاریم غافل از اینکه مهم ترین اصل که توجه به نیاز مخاطب هست را فراموش میکنیم.چیزی که بیشتر افراد به آن توجه ندارند و از آن غافل می شوند، تمرکز روی نیاز های مخاطب است. این مساله یکی از اصلی ترین معیار ها در تولید محتواست.زمان حال حاضر مانند گذشته نیست مردم مجبور باشند اطلاعاتی را بدون قدرت انتخاب مطالعه کنند و مجبور به تحمل آن باشند، آنها به دنبال محتوایی کاربردی هستند که آن ها را به هدف خود نزدیک کند فرقی ندارد چه محتوایی در چه زمینه ایی تولید میکنید یا حجم محتوای شما چگونه است،باید نیاز کاربر و مخاطب خود را برطرف کنید.

    برای رعایت این موضوع به نکات زیر توجه کنید:

  • باید با دقت مشخص کنید که مخاطب هدف تان چه کسی است. این اولین قدم در استراتژی بازاریابی محتواست.
  • کمی مشکلات را که مخاطب فعلی با آن درگیر است را شناسایی کنید و راهکار مناسب برای حل آن ارائه دهید و اجرا کنید برای مثال اگر مخاطب شما محتوای طولانی را نم پسندد شما محتوایی کوتاه و متمرکز تولید کنید.
  • ارتباط شما باید متوازن با نوع مخاطب شما باشد. مشخص است که نحوه ارتباط با گروه مخاطبان زنان جوان، کاملا با گروه مردان بازنشسته متفاوت  است.

مخاطب را با محتوای تبلیغاتی، تبلیغ زده نکنید

ین مساله کاملا درست است که هدف از تولید محتوا، تبلیغ و اطلاع رسانی در مورد هدف بازاریابی  شماست، اما باید افراطی  عمل نکید این عمل که هر روز محتوایی تبلیغی دریافت کنید کاملا آرامش بر هم میزند. بسیار مراقب باشید که همین کار، به تصویر و ذهنیتی که کاربر از برند تان دارد، لطمه نزند.
طبق آمار های موجود، ۶۰ درصد از خواننده ها وقتی در یک محتوای متنی، با نام یک شرکت برخورد کرده و احساس می کنند در معرض تبلیغات قرار گرفته اند، نسبت به آن محتوا بد بین شده و حالت دفاعی می گیرند. روش هایی وجود دارد برای این کار مثلا اگر تولید محتوایی در کانالی در شبکه اجتماعی خاصی را عهده دار هستید صرفا به معرفی و تبلیغات در آن نپردازید مطالبی مرتبط و خلاقانه قرار دهید و تبلیغ خود را بصورت نامحسوس ما بین آم انجام دهید.
وقتی کاربر به این نتیجه برسد که در وبسایت شما می تواند اطلاعات به درد بخور و بی طرفی را به دست آورد، ناخود آگاه به برند شما نیز اعتماد خواهد کرد.

در انتخاب عناوین گزیده عمل کنید

دردرجه اول مخاطب عنوان محتوای شما را میبیند و جذب شما میشود مانند اینکه عابری از پیاده رو عبور میکند و جذب تابلوی تبلیغاتی میشود که این کار در زمان کوتاهی اتفاق می افتد که باید:

  • محتوا خلاقانه باشد
  • تکراری نباشد
  •  کاربردی باشد
  •  احساس نیاز مخاطب در عنوان آن حس شود
  •   وطولانی نباش

مخصوصا در تولید محتوای متنی و مقالات اینترنتی، باید به تیتر مطلب توجه ویژه ای بکنید. باید بتوانید با همان یک جمله، کاربر را وادار به باز کردن محتوا و خواندن آن کنید. نوشتن مخاطب تبلیغاتی برای مخاطب جذابیتی ندارد و بر روی برند شما تاثیر منفی خواهد گذاشت، امروزه تبلیغات به صورت زیرپوستی انجام می شود و ایجاد حس خوب در مخاطب و تولید محتوای آموزشی و مناسب در اولویت بالایی نسبت به متن های تبلیغاتی و آزاردهنده است. صفحاتی که در شبکه های اجتماعی صرفا به تولید محتوای تبلیغاتی می پردازند محبوبیتی در بین افراد جامعه ندارند، بهتر است قبل از ایجاد استراتژی تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی و وب سایت خود، این سوال را از خودمان بپرسیم که آیا خودمان حاضر هستیم مطالب تبلیغاتی مشابهی را در سایت یا صفحات شبکه های اجتماعی دنبال کنیم؟