تاثیر تایپوگرافی بر تجربه کاربری محصول

در این مقاله میخواهیم کمی در باره تاثیر عنصر تصویر بر نگاه مخاطب را داشته باشیم.عناصر ساده میتوانند در قالب های مختلف ظهور پیدا کنند.کلا هنر میتواند تاثی خود را در حالت های گوناگون ارائه دهد.مانند خوشنویسی و نگارگری و …
گاهی نوشتار و متون به حالتی ظاهر میشوند که در چشم بیننده نمیتواند نفوذ کافی را داشته باشد مگر اینکه کاربر راه حل دیگری و انتخاب دیگری جز مطالعه آن متن مورد نظر نداشته باشد.
ولی اگر این متن بصورت شکیل تر هویدا شود و نگاه مخاطب را به خود بگیرد شما بسیار خوب عمل کرده اید.
در هنر تایپوگرافی این اتفاق می افند در واقع این هنر برای همین منظور پیدا شده است. در تعریفی بهتر میتوانم بگویم تایپوگرافی، هنر چیدمان تایپ، برای رسیدن به یک زبان تصویری است. همان گونه که میدانید زبان تصویر زبانی همه فهم است، یعنی همه آن را متوجه میشوند و با آن ارتیاط برقرار میکنند.
اما به صورت جامع تر می‌توان گفت تایپوگرافی هنری است که در آن طراح می‌کوشد با تغییر عناصر متن، مثل اندازه، فاصله حروف، شکل حروف، فاصله خطوط، پاراگراف بندی و مواردی از این دست زبان بصری برای تایپ به وجود آورد. تایپوگرافی در طیف گسترده‌ای از امور هنری، مثل ساخت تیتراژ فیلم، طراحی گرافیک، طراحی کتاب‌های کمیک، طراحی مالتی مدیا ، طراحی گرافیک پوسته وب سایت ها و… کاربرد دارد.
بیشتر صحبت ما در این مقاله روی حوزه وب سایت و گرافیک مرتبط با آن است به طوری که ما درگاهی راه اندازی میکنیم برای ارتباط با مخاطب، اما این ارتباط چطور برقرار شود قبل از اینکه فرایند این ارتباط را برای شما تعریف کنم مایل هستم دو تصویر زیر را با هم مقایسه کنید و در ذهن خود قضاوت کنید که کدامیک تاثیر نفوذ بیشتری ایجاد کرده است.چون در باره ارتباط و تبدیل مخاطب به مشتری و کارآمد شدن این موضوع صحبت میکنیم تصویری مرتبط با موضوع خرید و فروشگاه آنلاین را با هم مشاهده کنیم:
%name تاثیر تایپوگرافی بر تجربه کاربری محصول

و تصویر دوم :

%name تاثیر تایپوگرافی بر تجربه کاربری محصول
ارتباط تصویری حوزه ی اصلی است که درون آن فرایند طراحی به عنوان عامل اجرایی ارتباط عمل می کند، و در درون فرایند طراحی ابزارهایی مثل تایپ، عکس، تصویرسازی، شکل ها، سمبل ها، و رنگ ها قرار دارند.
حال کدام یک از محیط فروشگاه اینترنتی بالا روی شما اثر بهتری دارد و شما را وسوسه میکند که در آن وب سایت شروع کنید به دیدن محصولات و در نهایت خرید و تکمیل فرآیند خرید؟ به قطع یقین گزینه دوم جواب شما خواهد بود.
تایپوگرافی دست ما را بازگذاشته است که بتوانیم هنر به خرج دهیم و تاثیرگذار باشیم.وقتی کاربر وارد وب سایت شما میشود اندک زمان کمی را شما دارید تا آن کاربر را در سایت خود نگه دارید اگر عنصر تصویری و مهیج و خلاقانه ایی به چشم آن کاربر بیاید حتما صفحات دیگر سایت شما را بازدید میکند و خوب قطعا شما به دنبال همین هستید.
نکته قابل توجه این است که ما اگر روی جذابیت های بصری تاکید میکنیم قطعا رد کردن ارزش محتوا و متون سایت را زیر سوال نمیبریم چون که معماری اطلاعات و متون و محتوایی که برای وب سایت خود قرار میدهید ارزش بسیار بالایی در نگاه مشتری دارد و اگر اطلاعات تصویری فاقد ارزش محتوایی درونی باشد و کاربر را نادرست هدایت کند به سرعتی که در مرحله اول جذب شده است نیروی دافعه ایجاد شده باعث میشود روی ضربدر مرورگر خود کلیک کند و از سایت شما خارج شود.
یکی از عواملی که تاثیر قابل توجهی تجربه کاربری بر ذهنیت کاربران طی برخورد اول با وب‌سایت دارد، عدم استفاده از فونت مناسب است. تایپوگرافی بخشی از طراحی رابط کاربری به شمار می‌رود که معمولاً به آن توجه کافی نمی‌شود. انتخاب فونت متناسب با محتوا و نوع گفتمان و استفاده‌ی درست از آن (سایز، رنگ مناسب، فاصله‌بین خطوط و…) کمک قابل توجهی به ارتباط بهتر کاربر با محصول شما خواهد کرد.
در نمونه تصویری بالا مشاهده کردید که چگونه یک فونت در کنار یک تصویر مناسب میتواند با ذهن شما بازی کند.قطعا انتخاب فونت خیلی مهم است چون مشتری و کاربر اینترنتی امروز فرق سایت های زرد و درجه پایین را میشناسد و خوب میتواند برایش این ذهنیت در سایت های دیگر عملیاتی شود به طوری که وقتی وارد یک سایت معتبر هم که میشود اما فونت مورد استفاده آن، فونتی باشد که سایت های درجه کیفی زرد از آن استفاده میکنند،تداعی ککنده درجه کیفی شود و به راحتی قبول نکند که این سایت زرد نیست فقط به طراحی تاثیرگذار آن توجهی نشده است.خوب این فکر میتواند برای شما گران تمام شود چرا که شما کاربر را به هزار زحمت به وب سایت کشیده اید حال اگر بخواهد سایت شما را ترک کند بدون این که عمل خرید انجام داده باشد و با ذهنیتی بد آن را ببندد قطعا شما را ناچار میکند فکری به حال این داستان کنید.
سایتی که راه اندازی میکنید توجه کنید کاربرد پذیر باشد و تعامل لازم را برقرارکند، تایپو گرافی و دیگر هنر ها مانند موشن گرافی یا اینفوگرافی و … همه سبب میشود شما دید بصری مخاطب را جمع کنید و توجه مخاطب ارزشمند است چرا که تمامی تلاش های یک مدیر وب سایت این است که مخاطب را پادشاه وب سایت خود قلمداد کند و از آن سود تجاری حاصل نماید.