پنالتی شدن سایت چیست ؟

پنالتی شدن سایت چیست؟

در دنیایی که وب سایت ها از مهمترین بخش های تبلیغات، بازاریابی و فروش محسوب می گردند، رنک های اول گوگل فرصت بسیار بزرگی برای صاحبان سرمایه است تا شرکت و محصول خود را معرفی و در نتیجه فروش بیشتری داشته باشند. بنابراین همیشه رقابت شدیدی برای رنک های اول گوگل وجود دارد که گاهی سبب می شود سئو کاران راه تقلب را پیش بگیرند. اما الگوریتم های گوگل همیشه راه تازه ای را در مقابله با تقلب های سئو کاران می یابند. در واقع الگوریتم های گوگل به هر سایتی که با تقلب و فعالیت هایی خلاف قوانین گوگل رنک بگیرد امتیاز منفی می دهد و به اصطلاح آنها را پانالایز (Penalize) می کند.

از کجا متوجه پنالتی شدن سایت خود شویم؟

معمولا پس از قرار گیری در پنالتی گوگل، یک ایمیل در ابزار گوگل وب مستر تولز (google webmaster tools) دریافت می گردد که علت پنالتی شدن سایت توضیح داده شده و درخواست می کند که پس از برطرف کردن مشکل، به گوگل اطلاع دهند. پس دریافت این ایمیل وب مستر موظف است مشکل را سریعا برطرف کند و گوگل را مطلع نماید. باید در نظر داشت ایمیل ارسالی از سوی وب مستر توسط یک شخص بررسی می شود و نه یک سیستم خودکار، بنابراین باید در آن تمام جزییات ذکر گردد زیرا پنالتی ماندن سایت نتایج خوبی را به دنبال نخواهد داشت.

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند چون ایمیلی از گوگل دریافت نکرده اند پس در پنالتی قرار ندارند در حالی که ایمیل پنالتی همیشه ارسال نمی گردد . حال سوالی که پیش می آید این است:

با توجه به عدم دریافت ایمیل، چگونه متوجه پنالتی شدن سایت خود شویم؟

معمولا سرنوشت سایت هایی که به قوانین گوگل برای رنک گیری احترام نگذارند به صورت زیر می باشد:

  1. از صفحه اول گوگل به صفحات ده به بعد منتقل می شود.( Algorithmic Penalty)
  2. به طور کامل از نتایج جستجوهای گوگل حذف می شود. (Manual Penalty)
  3. بازدید های سایت به شدت کاهش پیدا می کند.

در این حال است که متوجه می شویم گوگل سایت خاطی را جریمه یا پنالتی کرده است. در صورت مشاهده این موارد می توان با مراجعه به سایت www.pixelgroove.com اطمینان حاصل نمود که علت افت سایت پنالتی شدن آن است یا خیر.

چگونه سایت خود را از پنالتی خارج کنیم؟

زمانی که گوگل الگوریتم های خود را آپدیت می کند روزی است که مچ بسیاری از سایت هایی که با تقلب رنک های اول را به خود اختصاص داده اند رو می شود . در این شرایط امیدوار باشید که دچار Algorithmic Penalty شده باشید.

بر طرف کردن مشکل پنالایز کمی پیچیده است در صورتی که با سرچ نام دامنه خود اثری از آن نیافتید بدانید دچار Manual Penalty شده اید و راه سختی را در پیش رو دارید، در این حالت معمولا ایمیلی از سوی گوگل دریافت می کنید ، مشکل را به دقت برطرف کنید و از گوگل درخواست بازبینی نمایید.

اما اگر بازدید بسیار شما کاهش یافته اما هنوز نام دامنه ی شما در سرچ پیدا می شود، نفس راحتی بکشد اما در جریان باشد که شرایط شما پیچیده تر می شود، در این حالت احتمالا دچار نمره منفی کیورد(keyword ) شده اید، و ممکن است کلمه کلیدی شما از ۱۰ تا حتی ۹۰ نمره منفی دریافت کند. برای مثال اگر در یک کلمه شما رتبه ۸ داشته باشید و نمره ۵۰ – دریافت نمایید، رتبه شما به ۵۸ کاهش می یابد.

در این حالت باید تمام مواردی که الگوریتم های پاندا و پنگوئن و سایر الگوریتم های گوگل چک می نمایند را بررسی و موارد متناقض با قانون را برطرف نمایید.

این موارد می تواند موارد زیر را شامل گردد:

لینک ها و مطالب کپی

لینک های شکسته

قرار دادن متن ها و لینک های مخفی

Error 404 در صفحات داخلی

و…