تبلیغات موبایلی و نقش عظیم داده

پردازش عظیم داده ها امیدهای تازه ای را برای ارایه سرویس شخصی شده به کاربران به وجود آورده است. این امر خصوصا با مرسوم شدن هرچه بیشتر استفاده از موبایل و دیوایس های همراه، آسانتر هم شده است. در ادامه آمار و ارقامی از دنیای موبایل و چشم انداز موجود در این زمینه اراده و سپس به چالش های عمده در راه جمع آوری این داده ها اشاره شده است.
رشد چشمگیر تبلیغات موبایلی و پتانسل های موجود
در مقابل رشدی معادل ۵ درصدی تبلیغات دسکتاپ، تبلیغات موبایلی از سال ۲۰۱۴ تا کنون، ۶۶ درصد رشد داشته است، و حالا بازار تبلیغات موبایل در ایالات متحده، ۲۲ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. این تخمین بر این اساس زده شده است که کاربران ۲۵ درصد از وقتشان را روی دستگاه های موبایل سپری میکنند.
برمبنای داده‌هایی که نشان می‌دهد مصرف‌کننده ها ۲۵ درصد از وقتشان را بر روی دستگاه‌های موبایل سپری می‌کنند.
با این حال، هنوز، ۱۲ درصد بودجه تبلیغات روی موبایل صرف میشود (در ایالت متحده امریکا) و این نشان دهنده یک پتانسل بالقوه در این حوزه است و موید بازاریست که همپنان جای رشد دارد.
اعتماد سازی کنید
تا سال ۲۰۲۰، ۲۶ میلیارد دستگاه که PC یا تلفن نیستند و به اینترنت متصل هستند، وجود خواهد داشت که در سال ۲۰۰۹، کمتر از یک میلیارد بوده است.
جمع آوری و پردازش داده های دموگرافیک، موقعیت مکانی و سوابق فعالیت های کاربر، زمین بازی را در ارائه سرویس های شخصی سازی شده تغییر میدهد اما کاربران تا چه اندازه مایلند تا در ازای دریافت یک سرویس شخصی، اطلاعات شخصی و خصوصی شان را در اختیار شرکت ها سامانه های مختلف قرار دهند؟
در ادامه خلاصه آماری که از مطالعه بر روی ۸ هزار مصرف کننده در ۸ کشور انجام شده است و نتایج شگفت انگیزی داشته است، آمده است:
• ۷۵ درصد مصرف‌کننده ها می‌گویند که به برندها، برای نگهداری از داده‌هایشان اعتماد ندارند
• ۷۱ درصد می‌گویند که به ارایه دهندگان وایرلس، برای نگهداری از داده‌هایشان اعتماد ندارند
• ۸۹ تا ۹۴ درصد حداقل مقداری نگرانی به هنگام اشتراک داده با برندها در خردفروشی، سرویس‌های مالی، سفر و مهمان نوازی و سایر سرویس های آنلاین داشته اند
نکته جالب توجه این است که اغلب اوقات کاربران این احساس را ندارند که به اشترک گذاری داده هایشان باعث ارتقاء سطح کیفی سرویسی میشود که دریافت میکنند. همین جاست که باید زنگ را به صدا درآورد و چاره ای اندیشید.
به هر روش معقول که برایتان امکانپذیر است، اعتماد مشتری را جلب کنید؛ از این دو نکته هم غافل نشوید:
کنترل حریم خصوصی را به کاربر بسپارید و یک برنامه وفاداری مشتری پسند برای تشویق وی به ارائه اطلاعات طراحی کنید.