کامپیوتر کوانتومی IBM

کامپیوتر کوانتومی IBM رکورد توان پردازشی را شکست

با معرفی کامپیوترهای کوانتومی، بعضی از کمپانی های بزرگ دنیای فناوری از جمله اینتل، IBM و گوگل وارد رقابت تازه ای شدند که در این رویارویی، هرکدام برای توسعه قدرتمندترین کامپیوتر دنیا تلاش می کنند. کامپیوتر کوانتومی IBM فناوری جدیدی است که این روزها بحث بر انگیز شده است.

کامپیوتر کوانتومی IBM جدید

حال خبر می رسد IBM با طراحی و آزمایش یک کامپیوتر کوانتومی IBM جدید، گوی سبقت را از رقبا ربوده و توانسته پردازنده ای با توان پردازشی 50 کیوبیت (واحد اندازه گیری سرعت پردازنده های کوانتومی) بسازد.

رایانه های کوانتومی ای بی ام

جالب است بدانید که پیش از این قدرتمندترین رایانه های کوانتومی (اینتل و IBM) توانی برابر با 17 کیوبیت داشتند که حالا نمونه جدید 50 کیوبیتی، استاندارد بسیار بالاتری را در صنعت مورد بحث به وجود آورده است. امکان دسترسی به کامپیوتر کوانتومی IBM به زودی برای کاربران فراهم می شود.

IBM اعلام کرده به زودی امکان دسترسی کاربران و مشتریان به کامپیوتر کوانتومی خود را از طریق فضای ابری میسر خواهد کرد و محققان و دانشجویان از سراسر دنیا می توانند با استفاده از ابزار قدرتمند جدید، پروژه های متنوعی را انجام دهند. البته در مراحل ابتدایی، تنها 20 کیوبیت از توان پردازشی در اختیار کاربران قرار می گیرد و پس از آن به تدریج زیرساخت بیشتری به مشتریان اختصاص خواهد یافت.

پیشنهاد مستر اندروید:راهکار دانشمندان برای تولید نمایشگرهای مقاوم تر و بهتر موبایل – ترکیب گرافین و نقره

لازم به ذکر است که تا کنون بیش از ۶۰ هزار کاربر از ۱۵۰۰ دانشگاه، ۳۰۰ دبیرستان و ۳۰۰ مرکز خصوصی به رایانه های کوانتومی IBM و پلتفرم متن باز «QISKit» دسترسی داشته اند، و بیش از 1.7 میلیون آزمایش و 35 مقاله علمی را با استفاده از زیرساخت های این شرکت به انجام رسانده اند. با مستر اندروید جدیدترین اخبار فناوری روز دنیا را پیگیری کنید.

منبع:Daily Mail