پردازنده های مخصوص سرور «Centriq 2400»

معرفی پردازنده های سروری سری Centriq 2400 توسط کوالکام

کوالکام به تازگی در کنفرانس مطبوعاتی خود در سن خوزه کالیفرنیا،  از سری پردازنده های مخصوص سرور «Centriq 2400» رونمایی کرد . در حال حاضر پردازنده های سروری سری Centriq 2400 از نظر اندازه کوچکترین پردازنده مخصوص سرور در جهان می باشند.

معرفی پردازنده های مخصوص سرور «Centriq 2400»

پردازنده های مخصوص سرور «Centriq 2400» بر اساس نسخه شخصی سازی شده پردازنده ARM V8 به نام «Falkor» طراحی شده اند و شامل حداکثر 48 هسته پردازشی هستند که با حداکثر فرکانس 2.6 گیگاهرتز کار می کنند. هر پردازنده تا 6 کانال حافظه DDR4 با پهنای باند کلی 128 گیگابایت در ثانیه را پشتیبانی می کند. حداکثر ظرفیت حافظه قابل پشتیبانی نیز 768 گیگابایت است.

بر اساس ادعای کوالکام، این پردازنده ها کارایی چند رشته ای عالی را ارائه می دهند، بدون اینکه کارایی عملکرد در حالت تک رشته ای فدا شود. به گفته کوالکام، به لطف کارایی بالا در حالت چند رشته ای، این پردازنده ها برای استفاده در پایگاه های داده توزیع شده و سرورهای فایل توزیع شده ایده آل خواهند بود.

کوچکترین پردازنده های مخصوص سرور

از سوی دیگر مصرف این پردازنده ها نیز بسیار کمتر از سایر رقبا است. در مقایسه ای که در بنچ مارک ها انجام شده، مدل سنتریک ۲۴۵۲ در حالت حداکثر کارایی، تنها ۶۵ وات مصرف انرژی داشته! در حالی که پردازنده مشابه ساخت شرکت اینتل، در شرایط یکسان، ۱۶۵ وات انرژی مصرف می کند.

پیشنهاد مستر اندروید:لنوو ۵۱ درصد از سهام کسب و کار رایانه های رومیزی فوجیتسو را خرید

قیمت های این سری از پردازنده ها نیز نسبت به رقبا کمتر و به شرح زیر هستند:

سنتریک ۲۴۶۰ با ۴۸ هسته پردازشی و قیمت ۱۹۹۵ دلار
سنتریک ۲۴۵۳ که از ۴۶ هسته پردازشی و قیمت ۱۳۷۳ دلار
سنتریک ۲۴۳۴ که از ۴۰ هسته پردازشی و قیمت ۸۸۸ دلار
لازم به ذکر است که پردازنده های جدید کوالکام ! در بین پردازنده های سرور ها، اولین نمونه هایی هستند که از فناوری ساخت ۱۰ نانومتری بهره برده اند.

منبع:AndroidHeadlines